U periodu jesenjih prehlada se desi da i naša beba dobije blaže simptome bolesti koje još nisu za posetu lekaru. U tom osetljivom uzrastu moramo biti oprezni pri upotrebi biljnih preparata i nefarmakoloških mera, pogotovo ako se radi o bebi do godinu dana.
Glavni razlozi za ograničenje upotrebe lekovitog bilja i biljnih sirupa i preparata u odojčadi je pre svega veliki rizik od nastanka alergijskih reakcija, a i nedovoljno razvijeni refleks kašlja. Ono što možemo bezbedno da koristimo u ovom delikatnom periodu bebe jesu beli slez, šipak, hibiskus i kamilica.
Koren belog sleza (Altheae radix) je bogat sluznim komponentama i zbog toga je vrlo cenjen kod lečenja upalnih procesa u ždrelu i kašlja. Sluzi oblažu upaljenu površinu sluznice, smanjuju iritaciju i razblažuju sekret po principu slično se u sličnom rastvara.
Vrlo je bitno da se macerat korena belog sleza pravilno pripremi. Čaj od sleza se uvek priprema svež (vrlo se lako kvari zbog visokog sadržaja sluzi i drugih šećera) i sa prokuvanom prohlađenom vodom (kafena kašika korena sa 200ml prohlađene vode) 2 sata uz povremeno mešanje. Bebi možemo davati tri do četiri puta dnevno po pola kafene kašike tako pripremljenog napitka. Takođe ga možemo kapati u nos da razblaži sekret preuklanjanja sekreta – što je izuzetne važnosti kod odojčadi mlađe od 6 meseci, jer oni dišu samo kroz nos, a i zbog smanjenja rizika prodiranja uzročika u sinuse, srednje uho i donje disajne puteve.
Plod šipka (Cynobasti fructus) sadrži pored visokog sadržaja vitamina C, B1, B2, K, minerala i flavonoide, pektine, karotenoide, voćne kiseline. Vrlo je cenjena biljka u narodnoj medicini, primenjuje se kao blagi laksativ i kod prehlada, upala gornjih disajnih puteva. Preporučljiv je i dojiljama jer velike količine vitamina C prelaze u mleko.
Čaj se priprema klasično (prelivanje biljke ključalom vodom) i nikako se ne sme kuvati jer se na taj način upropaste dragocene komponente.
Cvet kamilice (Chamomillae flos) je poznat po jakom protivupalnom dejstvu, mada i sam može da izazove iritacije kod osetljivih osoba, pa odojčetu kuvajmo blagi čaj dok taje prehlada.
Ovako pripremljene čajeve najbolje davati nezaslađeno, posebno izbegavati dodavanje meda zbog mogućih alergijskih reakcija i rizika od sadržaja botulinus toksina.
Inhalacija je dobra alternativa za otvaranje disajnih puteva, razblaživanje sekreta i smirivanje kašlja. Kod beba mentol i kamfor treba strogo izbegavati, kao i biljke sa visokim sadržajem jakih eteričnih ulja koje čak mogu izazvati bronhospazam. Umesto toga se savetuje upotreba adekvatnih balzama i gelova za inhalaciju primenjenih lokalno na grudima i leđima ili u vodi za kupanje.
Naravno, ukoliko se javi visoka, uporna temperatura ili jaki simptomi gripa, dugotrajan kašalj, posetite vašeg pedijatra.