Lubenica ( Citrullus lanatus ) ili bostan pripada porodici tikvi. Vodi poreklo iz Afrike, ipak se najviše uzgaja u Evropi, Grčkoj i Makedoniji, ali i kod nas vrlo rasprostranjena i pristupačna. Gaji se na njivama, plantažama, plastenicima.
Lubenica je jednogodišnja zeljasta biljka, uglavnom zelene boje sa šarama i prugama i ploda loptastog oblika, unutra crvene boje. Postoje i luben-dinje koje su žute.
Lubenica je povrće. Ne, nije greška! U botanici postoji pravilo da je povrće jednogodišnja biljka i da nastaje iz drugih delova biljke, korena, lišća, što lubenica i jeste,a voće su višegodišnje biljke koje se ne moraju saditi svake godine i plodovi se razvijaju iz oplođenog cveta.
Lubenica sadrži 90% vode, vitamine i minerale. Sadrži azotnu kiselinu, bakar, cenjeni beta – karoten, biljna vlakna i masti, mineralne soli, folate, organske kiseline, eterična ulja, celulozu i šećer.
U vrelim letnjim danima najviše nam prija lubenica kao poslastica, da nas osveži i okrepi upravo zato što sadrži veliku količinu tečnosti u sebi ( leti se više znojimo i gubimo tečnost iz organizma, pa nam lubenica to nadoknađuje ). Dobro je znati da lubenica deluje i kao diuretik :
– kod problema sa bubrezima
– kod problema sa bešikom i mokraćnim putevima
– kod problema sa metabolizmom i organima za varenje
– kod povišenog krvnog pritiska ( hipertenzije )
– kod kožnih bolesti
Upotreba lubenice dobro se pokazala kod mamurluka, hroničnog umora, stresa, kod žena u trudnoći, impotencije, kod pojave celulita zahvaljujući svom bogatom lekovitom sastavu, a ima vrlo nisku kalorijsku vrednost. Žene dok uživaju u prijatnom osveženju i slatkom ukusu, nisu ni svesne da lubenica deluje i na njihov libido.
Jedino bi dijabetičari trebali da budu na oprezu prilikom konzumiranja lubenice i da je umereno konzumiraju zbog velikog sadržaja šećera.
Ove sezone odaberite svog prodavca lubenica i budite sigurni da će Vam on izabrati zrelu i slatku lubenicu u kojoj će uživati cela porodica, pogotovo dečica koja im se najviše raduju!